top of page

Pandemi Sırasında Öncelikler Değişiyor: ITSM Her zamankinden Daha Önemli

IDG tarafından yapılan bir araştırmaya göre BT Hizmet Yönetimi, DACH -Almanya (D), Avusturya (A) ve İsviçre (CH) - bölgesindeki en önemli stratejik konu olarak Bulut Bilişim'i geride bırakıyor. ITSM ayrıca 2021'deki son IDG BT Hizmet Yönetimi çalışmasına göre Siber Güvenlik, Büyük Veri ve AI ile ilgili girişimleri büyük bir farkla geride bırakıyor. BT liderleri pandemi sırasında neden önceliklerini değiştiriyor?


Bu nedenden kuruluşlar, pandemi etkisiyle çok daha hızlı bir şekilde bütçelenmesi ve finanse edilmesi yıllar alacak olan güvenli uzaktan çalışma, e-ticaret veya çevrimiçi beyaz tahta gibi dijitalleşme projelerini başlatmak ve hızlandırmak zorunda kaldı.

Bu dijitalleştirme çabalarının her biri, doğası gereği çok farklı olsa da, ortak bir noktaları var: bunları dağıtmak ve desteklemek için BT projelerine ihtiyaçları var. Bu, BT kuruluşlarının kapsamının, başta bulutta ve aynı zamanda şirket içinde olmak üzere yeni hizmetler ve çözümlerle her zamankinden daha hızlı büyüdüğü anlamına geliyor. Tüm bu dijital hizmetleri sürdürülebilir bir şekilde yönetmenin ve otomatikleştirmenin tek yolu, ister dış kaynaklı ister kurum içinde gerçekleştirilen BT Hizmet Yönetimidir. Pandemi, bulut bilişim, yapay zeka veya büyük veri konusundaki beklentirlerin başaramadığını başardı: hizmetleri ve desteği dijitalleştirirken ve otomatikleştirirken altta yatan uygulamalara yeniden odaklanma.


IDG çalışmasına göre Büyük Verinin BT liderleri için algılanan önemi artarken, göreceli marj en çok BT Hizmet Yönetimi için arttı. Nedeni? Olası bir açıklama, konuların emtialaştırılması olabilir. Büyük verilerin toplanması ve kullanılması, yararlı olduğu işletmeler için doğal nitelik haline geldi. İster BT altyapısından gelen sensör verilerinin korelasyonu, isterse perakende sektöründeki satın alma davranışının analizi olsun, acil olan yerlerde terabaytlarca veriyi parçalama uygulandı. Pandeminin iş operasyonlarına yönelik acil tehdidi ve gerekli dijitalleşme, stratejik odak olarak yerini aldı.


Son olarak, yapay zeka neden önceliklerde başı çekmedi? Bir yazılım şirketinin mesajlaşmalarına yalnızca "AI" eklemek zorunda kaldığı ve ürünün raflardan uçtuğu harika zamanlar geride mi kaldı? Sonunda, yapay zekanın ve özellikle makine öğreniminin daha büyük dijitalleşme ve otomasyon şemasındaki yetenekleri mümkün kıldığını fark ettik mi? Ne yazık ki henüz o aşamada değiliz. Yeni piyasa koşullarında başarılı bir şekilde işletilmek üzere ana faaliyetlere geçiş baskısı, başka herhangi bir eğilime odaklanmak için çok büyük. Makine öğrenimi ve Doğal Dil Anlayışını kullanmanın faydalarının çoğu henüz hasat edilmediğinden, pandemi dikkatimizi daha az çekmeye başladığında AI'nın BT liderlerine olan önceliği bir süre daha artacaktır.


Almanya'daki ITSM 2021 ile ilgili IDG çalışmasının sonuçları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, kaydolmaktan ve raporun tamamını indirmekten çekinmeyin.


KnowITSM’in BT hizmetlerinizin otomasyonunu hızlandırmanıza nasıl yardımcı olabileceğiyle ilgileniyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin.


30 görüntüleme

Comments


bottom of page